Translate

wtorek, 21 maja 2013

Drukarka 3D zrobi jedzenie? NASA tego chce - wideo

Drukarka 3D zrobi jedzenie? NASA tego chce - wideo: Robienie jedzenia drukarką 3D nie wydaje się apetyczne, ale może być efektywne i może nawet rozwiązać problem głodu na świecie. Taka drukarka może powstać m.in. dzięki pieniądzom NASA.


Skoro drukarki 3D są w stanie robić zabawki, instrumenty muzyczne a nawet broń, to dlaczego miałyby nie robić jedzenia? Oczywiście jest to tylko kwestia używanych materiałów. Pytanie tylko, czy komuś jest potrzebna drukarka 3D do żywności?

Jedzenie do wydrukowania

Jak podaje Quartz, NASA chce przekazać 125 tys. dolarów na projekt badawczy firmy Systems & Materials Research Corporation, który ma na celu stworzenie "uniwersalnego  syntezatora żywności".
Tego typu urządzenie mogłoby być przydatne w długich podróżach kosmicznych. Astronauci zabieraliby w podróż pojemniki z suchymi składnikami, a drukarka zrobiłaby z tych składników np. pizzę (zob. QuartzThe audacious plan to end hunger with 3-D printed food).
Kojarzy się to wszystko z fantastyką naukową, ale warto pamiętać, NASA planuje lot załogowy w kierunku Marsa na rok 2030. Trzeba się przygotować już teraz.

Schabowy z owadów i przepis z sieci?

Poza tym twórca drukarki do jedzenia, Anjan Contractor z firmy SMRC, uważa taki taką drukarkę za przydatną nie tylko w kosmosie. Przede wszystkim mogłaby ona zrewolucjonizować przemysł spożywczy i AGD. Dzięki takim drukarkom moglibyśmy kupować tylko odpowiednie proszki i płyny do drukarki, co pozwalałoby na maksymalnie efektywne wykorzystanie tych składników.
Możliwe byłoby nawet rozwiązanie problemu głodu. Teoretycznie potrzebne białka można by uzyskiwać np. z owadów, ale potem z tych białek drukowalibyśmy schabowego. Czy nie pysznie?
Oczywiście bardziej prawdopodobne jest to, że głód na świecie będzie jak był, a tylko rozwinie się nowy rynek taniej żywności z drukarki. Ściąganie przepisów z internetu mogłoby mieć całkiem nowe znaczenie...

Nieśmiałe początki

Zejdźmy na Ziemię. Drukarka 3D do jedzenia ma dopiero powstać, ale są już pierwsze próby. Film poniżej pokazuje drukowanie czekoladą na ciastku. Wygląda ciekawie choć trudno nie pomyśleć, że cukiernicy jak na razie są lepsi w nakładaniu lepkich substancji na ciastko.



1 komentarz: